Na krásné pleti se musí soustavně pracovat, ale jak se říká, všeho moc škodí. Často se setkávám s tím, že exfoliaci čili peeling obličeje by měla provádět každá žena, bez ohledu na to, jaký typ pleti má. Bohužel to musím vyvrátit – není to pravda. Proč je peeling důležitý a kdy se mu vyhnout obloukem? Obecně by se pleť měla ošetřit peelingem 1-2x týdně podle typu pleti. Mastnější pleť by se měla zbavovat šupinek častěji, u normální a suché pleti bude stačit peeling jednou za týden nebo jednou za 14 dní. Opatrné bychom měly být tehdy, pokud máme začervenalou pleť.
Co je to peeling?
Peeling odstraní z povrchu pokožky suché a odumřelé kožní buňky a tím pleť osvěží, rozzáří a obličej díky tomu vypadá mladistvěji. Díky exfoliaci mají vyživné, hydratační a protivráskové krémy lepší účinek, protože mohou snadněji proniknout do horní vrstvy pokožky.
Typy peelingů
Na trhu existuje několik druhů peelingu, které se hodí pro různé typy pleti.
Chemický – jemně rozpustí odumřelou kůži na povrchu a tím pleť osvěží. Na pokožce se většinou nechává působit 5-10 minut a poté se umyje. Je výrazně méně abrazivní než zrníčkový peeling a proto je k pleti šetrnější. Nejčastěji se používají AHA kyseliny a proces se provádí u kosmetičky.
Chemický peeling je lepší provádět na podzim nebo v zimě, kdy není tolik slunečního záření. To by totiž mohlo pleť podráždit. Při této procedůře může peeling na pleti jemně štípat nebo pálit, proto se doporučuje po exfolicaci pleť zklidnit studenými obklady. Doma ho raději nezkoušejte a důrazně NEdoporučuji zkoušet domácí obdobu formou citronové šťávy.
Ultrazvukový – je nejmodernější metoda, účinkuje pomocí mikrovibrací a odstraňuje povrchové vrstvy pokožky. Při kosmetickém ošetření se kombinuje kovová špachtle a ultrazvukové vibrace, které pomáhají vstřebávání ošetřujícího roztoku do pórů.
Mechanický krémový – je velmi jemný, čímž je vhodný pro citlivou pleť. Nanáší se v tenké vrstvě, nechá se zaschnout a poté se setře. Tím se rozpustí odumřelá kůže, kterou peelingem odstraníte.
Mechanický zrníčkový – pleť vyhladí, prokrví a odstraní z ní odumřelé buňky. Je vhodný pro mastnou nebo smíšenou pleť. Po nanesení stačí pleť pár minut masírovat a obličej pak opláchnout vodou. Můžete ho používat ve sprše nebo sauně, účinky peelingu se tak znásobí.
Správný postup
Mechanický peeling používejte VŽDY na vyčištěnou pleť a NIKDY jím neodstraňujte líčení. Lepší je peeling provádět večer, protože má proces tendenci vyvolat pupínky. Na chemický a ultrazvukový peeling si zajděte ke kosmetičce.
- Vyčistěte obličej (nevíte, jak na to? Přečtěte si článek Abeceda make-upu: Péče o pleť) a v rovnoměrné vrstvě naneste peeling. Vyhněte se oblasti okolí očí a úst a pokud je potřeba, nechte peeling zaschnout (případně se řiďte pokyny na přípravku).
- Jemně vtírejte peeling konečky prstlů a zaměřte se na místa, na kterých máte pupínky. Pokud byste peeling vtíraly agresivně nebo více než je nutné, pleť by mohla být citlivější.
- Opláchněte obličej důkladně vodou, abyste odstranila všechny zbytky přípravku. Na závěr pleť tonizujte a hydratujte. Použít můžete také termální vodu, s líčením byste měla naopak alespoň 3 hodiny počkat.
Kdy se peelingu vyhnout
Pokud máte po exfoliaci pocit, že je vaše pleť přehnaně citlivá, buď jste při vtírání moc tlačili nebo používáte peeling moc často. Při vtírání netlačte, zbytečně si pleť podráždíte a tím povzbudíte tukové žlázky, které pak vylučují více sekretu a pleť je mastnější dříve než jindy.
Jestli máte začervenalou pleť, se sklonem ke kuperóze nebo růžovce, mechanický peeling nepoužívejte a nechte ošetření na odborníkovi. Začervenání by se broušením mohlo výrazně zhoršit.
Peelingu se vyhněte i tehdy, pokud máte pokožku spálenou od sluníčka. Zbytečně byste pleť podráždili a jsem si jistá, že by obrušování bolelo.
Důležité je pečovat i o naše rty. Na peeling rtů se zaměříme příště. Provádíte peeling obličeje pravidelně? A jaké přípravky používáte nejčastěji? Karolína