Vyznejte se v korektorech. Jaký vybrat a proč?

1

Klasický make-up si nanáší většina z nás. Co už ale ženy často nepoužívají jsou korektory. Zatímco make-up slouží ke sjednocení barvy obličeje, úkolem korektoru je zakrýt pupínky, tmavé kruhy pod očima, začervenání, pigmentové skrvny, popraskané žilky a další nedokonalosti. Sjednotit umí i různě barevné oblasti obličeje.

Čeho chcete korektorem docílit? Výsledek je klíčový

Silně krycí korektor dokáže vyzmizíkovat jizvy, mateřská znaménka nebo dokonce tetování, lehčí rozjasňující korektory jsou u žen více oblíbené. Uberou na únavě, prozáří tmavá místa, dodají pleti přirozený jas a především umí vyzmizíkovat kruhy pod očima.

Spousta z nás zbytečně používá hutné make-upy s vyšším krytím místo toho, abychom nanesly lehký BB krém a nedostatky zakryly právě korektorem. A je to škoda. Většina z nás totiž nemá nedokonalosti na celém na obličeji. Potřeba krytí je jen na částech obličeje, takže si možná při nanášení korektoru vzpomenete na dětská léta, kdyste si vybarvovala omalovánky.

K čemu je tedy korektor dobrý a s jakými druhy se můžete setkat?

Jak už jsem psala, je lepší použít lehčí make-up, BB krém nebo tónovací krém a na potřebná místa dodat krytí korektorem, než pokrýt obličej težkým podkladem a nenechat pleť dýchat. Většina silně krycích make-upů z pleti vytvoří masku a pleť pak nevypadá hezky. Hodně záleží také na složení. Dlouhotrvající hutné make-upy pleť často zbytečně zaplácnou.

Korektor na místo toho vypadá přirozeněji a pokud si dáte s výběrem záležet, vydrží na pleti déle než většina make-upů. Oproti make-upům jsou korektory sušší, mají v sobě více pigmentu a jsou odolnější. Stejně jako make-up, i korektor se dá navrstvit, to ale záleží na tom, jaký druh korektoru použijete. Na trhu jsou lehké korektory s velmi nízkým krytím, které jsou určené na rozjasnění nebo vysoce krycí krémové (kamufláž nebo také camouflage), které schovají každý pupínek.

Jaký korektor zvolit?

Korektory existují v různých formách s různým stupněm krytí. Je dobré myslet i na to, že každý korektor je vhodný pro jinou část obličeje. Výběr korektoru tedy závisí na typu pleti a oblasti, kterou chcete zakrýt.

[box type=“warning“] Nejste si jistá, jaký typ pleti máte? Přečtěte si článek Abeceda make-upu: Typy pleti  [/box]

      • Krémový poskytne silnější krytí, hodí se k zakrytí tmavých kruhů pod očima. Nejčastěji se prodává v tubě nebo v kelímku. Oblíbený je například korektor Born This Way Concealer od Too Faced, Lock-It Concealer Creme od Kat Von D, z drogérie pak  paletka krémových korektorů Infallible Total Cover od L’Oréal Paris.
      • Tekuté (fluidní) korektory pleti dodají pleti lehčí krytí, mají krémové složení a snadno se s nimi pracuje. Nejčastěji jsou dostupné v tyčince nebo peru. Mým oblíbeným je korektor Instant Age Eraser a Fit Me! od značky Maybelline nebo Naked Skin Color od Urban Decay, který je dostupný v několika podtónech a odstínech. Skvělý je také Magic Concealer od Helena Rubinstein, který je ideální pro zralou pleť.
      • Kamufláž má ze všech korektorů nejvyšší krytí. Je vhodný na zakrytí znamének, pigmentových skrvn, jizev a tetování. Známou kamufláží z drogérie je Camouflage Cream od značky Catrice, který se prodává také v tekuté variantě Liquid Camouflage.
      • Pevnou tyčinku jsem používala v pubertě na pupínky. Díky úzkému hrotu ho můžete aplikovat přímo na problematické místo. Korektor je velmi suchý a rychle zasychá, takže není vhodný na oblast pod očima. Pevné tyčinky z vlasní zkušenosti nedoporučuji, po nanesení má korektor tendence zvýrazňovat suchá místa a vrásky.
      • Tužky jsou velmi podobné pevným tyčinkám. Nehodí se tedy na tmavé kruhy pod očima nebo na zesvětlení stínů v obličeji. Zástupcem je třeba Color Correcting Stick od ArtDeco.
      • Barevné korektory zakrývají barevné skrvny. Zelený neutralizuje červená místa, šeříkový bledá místa a oranžový se používá na zakrytí podlitin nebo tetování. Jsou už takovou vyšší dívčí kategorií a do make-upového kurfíku ho většina z nás nepotřebuje. (více o barevných korektorech najdete v tomto článku)

Lehčí krémové rozjasňující korektory se hodí na projasnění očního okolí. Často se mu u nás říká špatně rozjasňovač. Tento korektor je určený na ta místa, která potřebujete prosvětlit či rozjasnit. Je to vlastně lehká forma make-upu, která prosvětluje tmavé partie. Kam se aplikuje? Pod oči (známý trojúhelníkový tvar), do nosorytních rýh a případně nad horní ret. Hodně záleží na tvaru obličeje. Aplikovat ho můžete štětcem, houbičkou nebo prstem. Já mám pro denní líčení nejraději houbičku, aplikace je s ní nejrychlejší. Pokud potřebujete, aby korektor dlouho vydržel, nanášejte ho štětcem a pečlivě ho zapracujte. Dá se použít i na víčka – prosvětlí je, sjednotí a funguje jako podklad pod oční stíny. Na akné používejte suché matné korektory, rozjasňující by na pupínky spíše upozornily.

korektor

Důležitý je i odstín korektoru. Nekupujte zbytečně velmi svělé až bílé korektory. Ty by na tmavá místa spíše upozornily a tvář by mohla působit zašedle a popelavě. Korektor by měl být o půl odstínu, maximálně o jeden odstín světlejší než je váš make-up. Pokud si nejste jistá výběrem odstínu, sáhnete raději po korektoru se žlutým podtónem. Takový korektor vypadá přirozeněji a zdravěji. Žlutá neutralizuje nahnědlé, fialové a namodralé oblasti, což bývá častý problém oblasti pod očima. Další skupinou jsou již zmíněné barevné korektory, ty dokáží upravit a opravit mnoho, ale zpočátku si vystačíte s „pleťovým“ odstínem.

Nejdřív make-up a až potom korektor

Vždy aplikujte nejdřív make-up, BB krém nebo tónující krém a až potom korektor. Pokud byste korektor nanášely jako první, make-up by korektor setřel. Zároveň plati, že méně je více! Raději nanášejte více lehčích vrstev. Výsledek bude přirozenější a korektor vám na pleti déle vydrží.

Jaké korektory používáte? Napište mi do komentářů. K.

korektor

1 komentář

  1. Mně přijde, že na korektory mám asi špatnou ruku, nebo nejsou určený na suchou pleť 😀 Já tedy patřím do skupiny, která se bez korektoru obejde a zakryji vše make-upem, jde mi hlavně o kruhy pod očima, ale kvůli ekzemu, kdy se nelíčim, chci zakrýt alespoň lehce začervenání, které je ale zároveň hrozně suché a zatím si s tím žádný korektor neporadil.

Comments are closed.