Jak správně odlíčit a vyčistit pleť? Odličování krok za krokem

1

Ať už máte pleť suchou, mastnou nebo dehydratovanou, myslete na to, že pečovat o pleť musíme všichni. Pokud chcete mít čistou, vláčnou a zdravou pokožku obličeje, určitě se bez přípravy pleti neobejdete. Náležitá péče o pleť probíhá ve 3 základních krocích, kterým je: čištění, tonizace a péče. U těchto bodů určitě nemusíte skončit, nicméně je dobré jimi začít a mít správnou průpravu k dalším krokům, kterými jsou masky, peelingy a masáže.

I já jsem během let udělala (a stále občas dělám) řadu chyb. Běhěm líčení se setkávám s různými typy pleti a často mě udivuje, že ženy a dívky nemají pleť dobře vyčistěnou a chybí jim hydratace, což je úplný základ. Určitě proto nepodceňujte návštěvu kosmetického salónu, pijte hodně tekutin a používejte kosmetiku, která je určená pro váš typ pleti. Žádná z nás nechce mít zanesenou a dehydratovanou pleť a na krásné pleti se musí soustavně pracovat.

1. Čištění pleti

Čistění je první krokem a mělo by se provádět 2x denně. Ráno a večer. Zatímco ráno čistění pleti dopomůže k tomu, aby vám make-up na obličeji vydržel a často stačí jen tonikum nebo voda, večer čistění z obličeje odstraňuje nečistoty. Večerní péče by měla být důkladnější a sáhnout byste vedle speciálního přípravku měli i po speciálním a jemnějším odličovači na oči. Klasické odličovače často obsahují vůni nebo složky, které nejsou vhodné pro jemnou pleť okolo očí.

Čistící pleťové přípravky jsou klíčem v boji proti vráskám, protože napomáhají tomu, aby pleť lépe přijímala hydratační a jiné prostřědky, které krémy obsahují. Při péči o pleť je dobré myslet také na to, že stejnou péči potřebuji i náš krk a oblast za ušima. Jde o oblasti, kde se projevy stárnutí ukazují jako první.

Jaký čistící přípravek zvolit?

Suché kůži obvykle vyhovuje čistící mléko nebo gel (občas je možné přípravek vynechat a pleť ráno opláchnout jen vodou), mastné pleti bude naopak sedět čistící gel nebo pěna. Normálnímu typu pleti bude sedět nejvíce produktů, pokud však po pěnovém čistícím přípravku čistíte pnutí pokožky a vysušení, zkuste výrobek s hydratačním účinkem. V dnešní době je v nabídce i široká škála kosmetiky pro pleť smíšenou, určitě to jde obejít i tím, že budete používat dva druhy přípravků podle oblastí.

Jestli nakonec zvolíte suché nebo mokré čistění pleti je na vás. Mokré bývá rychlejší, ale často můžeme mít tendence čistění odbývat. U suchého čistění mohou být nevýhodou jednorázové bavlněné tampónky, kterých během čistění spotřebujete hodně. I já se snažím používat malé ručníčky nebo znovupoužitelné tampónky, ale v zásobě jich musíte mít více.

Při čistění postupujte od středu obličeje směrem ven, používejte krouživé pohyby a nejvíce pozornosti věnujte T-zóně (oblast čela, okolí nosu a brady). Čištění by mělo být jemné, předejdete tak zbytečnému podráždění a zčervenání pleti.

Já osobně preferuji dvojité čistění. To znamená, že použiji odličovací mléko, čistící gel a až poté tonikum, ale záleží na tom, jaký typ produktů používáte. Někdy stačí jen mléko (případně gel) a tonikum.

péče o pleť

Micelární voda – ANO/NE?

Velkým trendem jsou micelární vody. Odlíčení s nimi trvá chvíli a podle výrobce vám v koupelně často stačí jen jedna lahvička. Chyba lávky. Ať si říká kdo chce co chce, už několikrát jsem se přesvědčila o tom, že veškeré micelární přípravky se musí z pleti opláchnout. Nevěřte tedy tomu, když je na lahvičce napsáno, že pleť není nutné smývat, dočistěte jí (nebo opláchněte) vždycky. 

Micelární vody používám na cestách, když chci ušetřit čas a místo v kufru, doma se snažím odličovat klasickou cestou, tedy čistícím mlékem a tonikem. Od několika odborníků jsem slyšela názor, že kdyby klasické čistění nebylo tak dobré, ženy by se k němu pravidelně nevraceli a v nečem má tohle tvrzení rozhodně pravdu.

Mýdlo nechceme!

Na mytí obličeje byste nikdy neměly používat mýdlo. Pokožka na obličeji je velmi jemná a lehce se podráždí, proto potřebuje jemnější čistící přípravek. Mýdlo pleť vysušuje a zbavuje ji přirozeného mazu, který mimo jiné pokožku chrání před vnějšími vlivy.

2. Tonizování

Po důkladkém odstranění čistícího přípravku pokračujete tonizací. Důslednost je na místě, zbytky čistího přípravku by pleť zbytečně vysušovaly. Tonizační přípravky odstraní zbytky čistících přípravků, zjemňuji póry, hydratují, zklidňují a osvěžují pleť.

Tonizační přípravky pro smíšenou a mastnou pleť bývají často s alkoholem a pleť zbytečně vysušují. Pokud tedy nemáte extrémně mastnou pleť, alkoholu se raději vyvarujte. Mě se celkově osvědčily květované a termální vody nebo Jarischův roztok, což je takový malý a levný zázrak z lékárny.

péče o pleť

Hydratace pleti (péče) a ochrana

A jsme u konce. Hydratace pleti je závěrečným krokem a určitě na něj nezapomínejte. Pokud používáte make-up, určitě je důležité najít hydratční přípravky, které nezanechávají mastný film a rychle se vstřebávají. Znáte to, ráno honíme každou minutu.

Já ráno používám v prvním kroku hydratační sérum, kterému nechám alespoň minutku na vstřebání (správně by to měly být minuty 3) a až poté nanáším krém. Krémů mám doma několik, výběr se vždy odráží na tom, v jakém stavu pleť mám, jestli se ten den chci líčit a jaké je zrovna roční období. Pokud se nelíčím, nebojím se sáhnout ani po hutném krému nebo oleji, případně po biofázi (moje pleť je velmi suchá). Krém, který používáte ráno by měl obsahovat i SPF, především tedy v létě. V dnešní době má ochranný faktor i řada make-upů, prohledejte tedy váš kosmetický šuplík a zjistěte, jaké poklady doma ukrýváte.

Krémy s SPF naopak nikdy nepoužívejte na noc. Pleť by se tím zbytečně zatížila. Závěrečným krokem už je jen oční krém, který by se měl používat od věku 25+. Jak se říká, denní krém je na ochranu, noční krém je na krásu, což rozhodně platí. Na noc se tedy nebojte sáhnout po výživnějším krému.

péče o pleť

Jak tedy pleť správně čistit?

RÁNO – Ráno stačí pleť opláchnout vodou, aby se osvěžila a uzavřely se póry. Pokud máte pleť smíšenou a mastnou, stačí pleť vyčistit tonikem. Důležitá je aplikace hydratačního krému (případně séra nebo obojí). V létě nezapomínejte na SPF ochranu, faktor by měl být minimálně 15. Jestli je vám 25 let a více, vklepejte oční krém. Vtírání pleť namáhá, vklepávání její povrh prokrvní a projasní.

VEČER – Je důležité pleť vyčistit, odstranit make-up a nečistoty, které se na povrchu pleti nashromáždily přes den. Sáhnout můžete po čistícím mléku, gelu nebo pěně. Na make-up očí použijte odličovač na oči, je jemnější a neobsahuje složky, které nejsou pro oční okolí vhodné. Po čištění a tonizaci přichází řada na séra, pleťové a oční krémy. ombinace přípravků závisí na vašem věku a typu pleti. Pokožka se během spánku v noci obnovuje a speciální noční přípravky jí v tomto procesu pomáhají.

Jednou týdně byste měli pokožce dopřát masku a peeling, ale o tom si povíme příště. Jaká je vaše péče o pleť? Mějte se krásně, Karolína

1 komentář

Comments are closed.