RECEPT: Bezová šťáva

0

Květy černého bezu jsem v poslední době viděla snad všude. Když jsme se minulý víkend vypravili na výlet, tak jsme cestou nazpátek květy nasbírali. Konec května a začátek června je totiž na jejich sklizeň ideální. Rozhodla jsem se udělat bezovou šťávu. Bezová šťáva je poměrně jednoduchá, chutná skvěle a je výborná na imunitu.

Udělala jsem menší dávku, tři litry šťávy. Doma totiž moc sladkého pití nepijeme a nejvíc nám chutná obyčejná voda s citrónem. Jednou za čas ale šťáva příjde k chuti. Já jsem do ní přidala i pár lístků máty, která mi roste za oknem.

[box type=“warning“] Kde Bez černý natrhat? Roste u lučních lesů, často ho ale najdete i u chátrajících staveb nebo u silnice. Pokud se na květy vydáte, koukněte nejdříve k nejbližšímu potoku nebo na zahradu. Květenství byste měli trhat za suchého počasí. [/box]

Na bezovou šťávu budete potřebovat:

  • 40 velkých květenství bezinky
  • 3 litry vody
  • 3 citróny
  • 1,5 kila třtinového cukru
  • 25 gramů máty (nemusí být)
  • 40 gramů kyseliny citrónové

Postup:

Svařte tři litry vody s kyselinou citrónovou a nechte jí vystydnout. Otrhané květy si vyložte na noviny do stínu, aby z nich vylezly všechny broučci. Já je potom spolu s lístky máty ještě důkladně omyla. Někdo říká, že právě pyl je na celém květu to nejchutnější a proto květy nemyje. Setkala jsem se ale i s tím, že lidé mají na šťávu (hlavně díky pylu) alergickou reakci, takže jsem květenství raději omyla.

Květy a mátu dejte do hrnce s vychladlou vodou a přidejte oloupané a nakrájené citróny. Nechte alespoň 24 hodin macerovat na chladnějším místě.

Po 24 hodinách květy přeceďte přes jemný cedník nebo látkovou plenku. Ze zachycených květů vymačkejte všechnu tekutinu a do šťávy vsypte cukr a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Trvá to několik minut.

Láhve jsem si předem umyla v myčce a „vysterilizovala“ vařící vodou. Nezapomínejte opláchnout i víčka. Hotovou šťávu lijte do suchých sklenic. Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní v lednici. Pokud si chcete udělat zásoby na zimu nebo na delší dobu, šťávu zavařte při 80 stupních alespoň 20 minut. Skladujte jí v zimě a ve tmě.

tip: Štávu můžete uchovat bez zavaření i v mrazáku v uzavíratelných sáčcích.bezinková šťáva bezinková šťávabezinková šťáva

Při přípravě šťávy jsem si vzpomněla na to, jak jsem jako malá koukala na maminku a se šťávami jí pomáhala. Nejraději jsem měla tu z lesních plodů. Jakou jste měli nejraději vy? Dejte mi vědět, jak se vám bezová šťáva povedla a mějte se krásně, Karolína