Dobroty, které si neodpustím i přes to, že mám cukrovku

0

Jednou za čas, a když si to můžu díky dobré glykémii dovolit, si ráda pochutnám na něčem dobrém (nezdravém) a sladkém.

Na sladkém si sice můžu „pochutnat“, když mám hypo, ale abych byla upřímná, při nižší glykémii sním to první, co mi příjde pod ruku, jen aby se mi hladina cukru dostala do normálu, a většinou si ani chuť té sušenky nebo hroznového cukru neuvědomuji. V tu chvíli nemám čas na to péct si bábovku, nebo si dojít na zmrzlinu. A proto si i takový luxus, jako je sladké, nebo nezdravé jídlo dopřeji jindy. Třeba před plánovanou procházkou nebo před fitkem.

Jídlo a cukrovka? Není to drsná dieta

Každý z nás někdy zhřeší, ne? Základem je podle mého názoru množství „tak akorát“ a měření glykémie jak před jídlem, tak potom.

Určitě nesním na posezení celou tabulku čokolády, ale když mohu, dám si ke kávě třeba jednu nebo dvě kostičky. O Vánocích, které se blíží rychleji, než jsem čekala, jsou taková zakázaná jídla všude. Na vánočních trzích, u babičky na stole a na každé návštěvě. Moc ráda peču i cukroví, ale většinou přidávám méně cukru, než je v receptu napsáno. Za tu dobu, co mám cukrovku, jsem si totiž odvykla sladit, a tak je pro mě přeslazený i ovocný džus, který si ředím ze 3/4 vodou.

A která jídla, sladkosti a dobroty mi opravdu chutnají a nemůžu si je odpustit?

– Velký a kyselý kopeček citrónové zmrzliny.
– Brambůrky nebo popcorn k večernímu filmu a v kině.
– Velký langoš na vánočních trzích.
– Vánoční cukroví, které většinou peču s polovinou cukru, než je v receptu.
– Poctivou oříškovou bábovku od budoucí tchýně.
– Oříšky v mléčné, ale i hořké čokoládě.
– Ledovou tříšť v horkých letních dnech.
– Karamelovou čokoládu, nebo kokosové kuličky od Lindt.
– Burger s hranolkama a tatarkou.
– Jahody se šlehačkou (ale vždycky bez cukru!)
– Maminčinu svíčkovou.
– Jablečnou taštičku a snídaně v „mekáči“.
– A pití, které si můžu vždycky dovolit a je nejlepší na světě? Dobrý čaj, nebo voda s citrónem.

U většiny sladkých jídel jsou problémem výměnné jednotky. Na vánočním trhu vám bohužel nepoví, kolik je v tom daném trdelníku cukru a v cukrárně také ne. Sice už čím dál tím častěji vídám v cukrárnách i DIA dortíky, ale problém je stejný. Kolik cukru v zákusku je, nám nikdo přesně na gramy neřekne. Ale existuje způsob, jak se k pravdě alespoň hodně přiblížit.

Často si pomáhám tabulkami, které mám na lednici. Za těch 9 let si toho už spoustu pamatuji, ale ne vždy jím rýži, brambory nebo chleba, a proto si čas od času zvážím i třeba hrušku. Pro jistotu. Na internetu najdete spoustu tabulek na určitá jídla a navíc v dnešní době existují i aplikace do telefonu, kde najdete i množství sacharidů třeba v hamburgeru z „mekáče“. Najdete tam více méně každé jídlo i podle značky a typu potraviny. Problémem některých podobných nutričních kalkulaček ale bývá, že tam informace může přidávat prakticky kdokoli, takže ne vždy jsou informace úplně správné. V takových případech se ale můžete podívat na internetové tabulky například daného fastfoodu, kde ve většině případů píší i toto.

Šikovní pomocníci

Nejčastěji na takové informace koukám na kaloricketabulky.cz ale neřídím se tím na 100%, v takových případech přídám tolik inzulínu, kolik uznám za vhodné a využívám také Bolus Wizard, který mám součástí pumpy.

Moc ráda jím i nejrůznější saláty a ovoce, ale to už není takové to zakázané a nezdravé, takže o tom někdy příště. I s cukrovkou se dá jíst všechno, jen musíte vědět kdy a kolik toho můžete sníst.

Mějte se krásně,

Vaše Karolína