Dýně vidím poslední dobou všude. V obchodech, na těstovinách i na zahradách. Tento rok jsem se poprvé rozhodla nedělat z dýně ozdobu, ale jídlo. Rozhodla jsem se pro dýňový chleba a pohrávám si ještě s myšlenkou dýňové bábovky. Největší klasikou je ale dýňová polévka, kterou jsem dělala z dýně máslové. Sáhla jsem po osvědčeném receptu Romana Vaňka z kuchařky Snadno a rychle a dnes se s vámi podělím o recept.
[box type=“warning“] Přečtěte si také recept na dýňovou polévku s chilli a červenou čočkou.[/box]
Co budete na dýňovou polévku potřebovat?
- 60 gramů cibule
- 500 gramů máslové dýně
- 200 gramů brambor
- 60 gramů olivového oleje
- 10 lístků šalvěje
- 1 lžíce třtinového cukru
- 1 lžíce medu
- 1 litr vroucí vody
- 200 mililitrů smetany
- 150 gramů vychlazeného másla
- sůl a pepř
- 5 lžic dýňových semínek k podávání
Cibuli si nakrájíme na drobné kousky. Dýni oloupeme, podélně rozpůlíme a lžící vydlabeme semínka, dužinu pak nakrájíme na kostičky. Očistěné brambory nakrájíme také na kostičky.
V hrnci na středním ohni rozpálíme olej, přidáme cibuli, 5 lístků šalvěje a necháme zesklovatět. Přidáme brambory, sůl a pepř podle chuti a za stálého míchání restujeme 3 minuty. Poté do hrnce přidáme dýni a cukr a restujeme 5 minut. Po 5 minutách přidáme vroucí vodu a za občasného míchání necháme vařit na středním ohni 8 minut.
Poté nalijeme smetanu, zamícháme a necháme vařit 3 minuty. Po 3 minutách hrnec stáhneme z ohně, přidáme zbylou šalvěj a máslo nakrájené na kostky.
Polévku rozmixujeme tyčovým mixérem a dochutíme medem. Dýňová semínka orestujeme na suché pánvi a můžeme podávat. Dobrou chuť 🙂
Dejte mi vědět, jak se vám polévka povedla. Jaký je vás nejoblíbenější recept? Dýňová polévka má mnoho podob, inspirujte mě v komentářích. Mějte se hezky, Karolína
Proboha, proč tolik másla?
Dobrý den,
díky máslu je polévka jemnější a chutnější. Určitě ho můžete dát méně.
Hezký den, Karolína
Comments are closed.