Fakta a mýty o SPF

0

O tom, že SPF nepatří jen na dovolenou a mělo by se používat každý den v rámci ranní rutiny (nehledě na počasí), se v poslední době mluví všude. Nebo alespoň já mám ten pocit. Sluneční záření na nás působí ať venku prší, sněží a nebo je sluníčko. SPF je vlastně takový antiageing a mnohdy vychází levnější, než antiageng krémy. Proč?

Prevence je základ. UV záření existuje trojí. UVA, UVB a UVC. UVA záření způsobuje předčasné vrásky a dokáže projít i přes sklo. Pod písmenkem A si můžeme pro zjednodušení představit slovíčko ageing – prostě nám přidá na vráskách.

Kvůli UVB záření zčervenáme (způsobuje akutní a chronické poškození kůže). Tady opět pro zjednodušení B = burn.

UVC záření se bát nemusíme. Je absorbováno ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá.

Proto je důležité se chránit před UVA i UVB zářením. Produkty s SPF se obecně doporučují používat od UV indexu 3. To, jaký je v daný den UV index najdete třeba v aplikaci, kde koukáte na počasí, ale na tu 3 se to vyšplhá během dne skoro vždycky. Produkty s SPF bychom měli vybírat podle toho, jestli chrání před UVA i UVB záření. To bývá napsané na obalu a není pravidlem, že každý krém chrání před oběma.

Jaké množství krému je dostatečné?

Na obličej patří množství 1 čajové lžičky nebo si můžeme zapamatovat trik se 3 prsty (ukazovala jsem to třeba ve videu na IG) – ale zjednodušeně řečeno – množství, které patří na obličej by mělo překrýt bříška 3 prstů.

Na tělo by pak mělo přijít množství o velikosti 1 panáka – cca 6 čajových lžiček. Ať už se snažíme jakkoliv pečlivě, většinou se nikdy nenamažeme perfektně od hlavy až k patě a když si chceme být množstvím jistí (třeba na dovolené), není od věci se namazat 2x za sebou.

Ani tak se ale nemusíme bát, že by se nám nevstřebával vitamín D. Ten si volné místečko si vždycky najde. Třeba ve vlasové pěšince.

Moje oblíbené SPF produkty

SPF Evy Technology jsou ve formě pěny a speciálně vyvinuté pro citlivou pokožku. Pěnová směs proniká přes celou horní vrstvu pokožky a nezůstává jen na povrchu, jako většina opalovacích krémů. Pěny jsou bez obsahu alkoholu, parfémů a neobsahují ani potenciálně dráždivé konzervační látky. Švédská Asociace pro Vitiligo doporučuje produkty EVY i pro ty, kteří mají citlivou pokožku, sluneční ekzémy, sluneční alergie, albinismus a jiné kožní komplikace způsobené UV zářením.

Velkou výhodu vidím také v tom, že produkty Evy Technology neztrácí účinnost po 12 měsících po otevření, jak tomu je u většiny klasických SPF (= po roce bychom je měli vyhodit a vyměnit za jiné, i když tam nějaký produkt zůstal). Je to tím, že produkty Evy Technology jsou ve formě aerosolu, v uzavřené nádobě, kam se nedostane kyslík. Díky tomu mohou být produkty bez alkoholu a konzervačních látek. Datum expirace mají většinou 4 roky od výroby, protože pěna zůstane účinná a čerstvá na používání až do doby doporučené spotřeby.  Ale samozřejmě se to může malinko lišit produkt od produktu.

Co se týká výdrže, SPF od Evy Technology není potřeba tak často reaplikovat. Pěny jsou vysoce odolné vůči slané i chlorované vodě (dokonce nevadí ani otření ručníkem) a vydrží působit déle – 6-8h, takže jsou ve výsledku mnohem výhodnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Já na ně slyším spoustu super ohlasů z různých stran, mají produkty i pro děti a pořídit je můžete na stránkách www.kremkrem.cz. Jsou super!

 

Od La Roche Posay mám ráda fluid Anthelios UVMUNE 400 SPF50+. Je lehký a vodovější, takže se rychle vstřebává a ráno nemusíte dlouze čekat s nanášením make-upu. Dá se sehnat i v tónovací variantě, ale ani tahle klasická nezanechává bílý film.

Celkově preferuji SPF 50, myslím že tu platí, že více je více. Pro jistotu. A i tak se v létě na dovolené opálím. A dokonce mi barvička vydrží déle. SPF 30 je pro mě dostatečné v zimě, ale pokud ve skincare používá vitamín C nebo třeba retinol, za mě bych doporučila spíše tu 50. Žádný mrkvový olej nebo SPF 6 dostatečné nejsou. A pigmentové skvrny nechce nikdo z nás. Nemám pravdu?

 

A jak Evy Technology tak La Roche Posay poskytují UVA/UVB ochranu.

Moc ráda mám i SPF spreje. Ty už dělá v dnešní době více značek. Já mám zkušenost s La Roche Posay nebo třeba se spreji Garnier. Za mě je to super způsob, jak SPF reaplikovat během dne, když už mám make-up. Je to rychlý, sprej se vejde do kabelky a make-up dokonce i fixuje. Místo klasického SPF bych je ale nepoužívala.

A když už na dovolené musím nějaký produkt koupit, protože mi dojdou zásoby, obecně se mi osvědčily dětské produkty – neštípají v očích. V letoviscích se totiž kolikrát prodávají značky, které ani neznám a už několikrát se mi stalo, že jsem nenakoupila úplně dobře.

A co vy? Používáte SPF denně? Dejte mi vědět, budu ráda. Mějte se hezky, K. ❤️