Když se dám do vaření lasagní nebo mám chuť na špagety bolognese, už roky používám jeden jediný osvědčený recept. A protože ho ještě žádný recept nikdy nepřekonal (a to počítám i jídla, která jsem ochutnala v restauraci), rozhodla jsem se, že se o něj podělím i s vámi a zařadím ho do mé pomyslné kuchařky i tady na blogu. Vaření je sice náročnější, zabere vám okolo 2 hodin, ale přísahám!!!, že výsledek stojí za to. Nejsem příznivcem několikahodinového stání u plotny, ale v tomto případě se to vyplatí.
Omáčka pro lasagně i špagety bolognese je stejná a neměním ji. Pokud dělám lasagně, připravím si navíc bešamel a pak vše zapeču v troubě spolu se sýrem. Tentokrát se ale zaměříme na to malinko jednodušší – špagety bolognese.
TIP: Pokud neradi jíte stejné jídlo více dní, jeden den si můžete pochutnat na klasických špagetách s ragú a další den zbytek omáčky zapéct s lasagněmi 🙂
Na špagety bolognese potřebujete:
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 mrkev
- 3 stonky řapíkatého celeru
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 kg hovězího mletého masa
- 200 ml polotučného mléka
- 3x konzerva sekaných rajčat (jedna konzerva má 400 g) – já nejraději kupuji konzervy, které jsou v kombinaci s nějakými bylinkami, nejčastěji je to bazalka, ale můžou to být i rajčata bez bylinek 🙂
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- 1 větvička čerstvého rozmarýnu
- 3 větvičky čerstvého tymiánu
- 3 bobkové listy
- 1 lžička sušené bazalky
- 2 lžičky sušeného oregana
- 1 kostka hovězího vývaru
- 500 ml suchého červeného vína
- 100 g strhaného parmezánu
- 1 kostička kvalitní 85% čokolády
- sůl a pepř
- špagety nebo jiné těstoviny
Postup aneb jak na to:
- Nejprve si připravíme zeleninu. Cibuli, česnek, řapíkatý celer a mrkev očistíme a nakrájíme na menší kostičky. Do větší pánve dáme 3 lžíce olivového oleje, přidáme nakrájenou zeleninu a smažíme do té doby, než zelenina změkne, ale nezhnědne.
- K zelenině přidáme mleté maso, rozmícháme ho na drobnější kousky a osmažíme, dokud nebude skoro hotové. Potom už jen přidáme odměřené mléko, rajčata, bylinky, bujón, víno a vše důkladně promícháme.
- Směs přivedeme k varu, zakryjeme pokličkou a plamen stáhneme. Za občasného míchání vaříme asi hodinu, poté sundáme pokličku a vaříme dalších 30 minut.
- Nakonec jen vyndáme z omáčky stonky rozmarýnu, tymiánu a bobkové listy, omáčku dochutíme solí a pepřem a na závěr přidáme kostičku hořké čokolády, která dodá omáčce výraznější a typickou chuť i barvu.
- Teď už jen uvaříme těstoviny, přidáme omáčku a podáváme s nastrouhaným parmezánem. A máme hotovo!
Za mě rozhodně nejlepší boloňská omáčka, jakou jsem kdy měla, tak doufám, že bude chutnat i vám 🙂 Pokud tento recept na špagety bolognese vyzkoušíte, budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak se povedly. Dobrou chuť!