RECEPT: Domácí bavorské vdolky

3

Krásný den všem, dnes pro vás mám jednoduchý recept na domácí vdolky se šlehaným tvarohem a marmeládou. Suroviny jsou velmi podobné receptu na koblížky, který jsem vám sdílela před pár dny a myslím si, že příprava vdolečků je o kapku jednodušší.  Doba přípravy není dlouhá, samotné vdolečky vám zaberou okolo půl hodinky + vám bude hodinku kynout těsto.

domácí koblihyNa domácí vdolky (cca 25ks) budete potřebovat:

  • 500 g hladké mouky
  • 250 ml vlažného mléka
  • 1 kostka droždí
  • 40 g cukru krupice
  • 4 žloutky (velikost M)
  • 40 g másla
  • 3 lžíce rumu (s rumem nešetřete, vdolky se díky němu nenasáknou tolik olejem)
  • ¼ lžičky soli
  • kůru z jednoho citronu (pozor, aby nebyl chemicky ošetřený)
  • olej na smažení (cca 3/4 lahve)
  • + oblíbená marmeláda na ozdobení a ochucení (za mě je nejlepší malinová nebo jahodová)

Na šlehaný tvaroh budete potřebovat:

  • měkký tvaroh (nejlepší je tučný v kelímku nebo ve vaničce)
  • trocha mléka nebo smetany ke šlehání
  • vanilkový cukr podle chuti

Domácí vdolkyPostup na domácí vdolky:

Recept na vdolečky je úplně stejný, jako recept na koblížky. Jediný rozdíl je v postupu a zdobení. Začneme kváskem. Čerstvé droždí si smícháme se lžičkou cukru, se 2 lžícemi hladké mouky a se 4 lžícemi teplého mléka. Pokud by mléko nebylo teplé, kvásek by nevzešel, proto na to nezapomínejte. Vše dobře promícháme, čímž se vytvoří jemné těstíčko, které necháme na teplém místě vzejít. Trvá to asi 10 minut.

Mezi tím, než nám vzejde kvásek, si smícháme zbylý cukr, hladkou mouku, mléko, žloutky, rozpuštěné máslo, nastrouhanou kůru z citronu, rum a sůl a do směsi po 10 minutách přidáme kvásek. Dobře promícháme a těsto propracujeme alespoň 5 minut vařečkou, aby vzniklo nelepivé těsto. Těsto jsem míchala vařečkou nebo mixérem. Pokud byste těsto propracovávali rukama, dobře to nepůjde, dost se totiž lepí na ruce. V případě potřeby přidáme trochu mouky nebo mléka, já přidávám většinou mouku, těsto by mělo lepit jen minimálně.

Domácí vdolkyUhnětené těsto přikryjeme utěrkou a necháme kynout alespoň hodinu na teplém místě. Pokud byste těsto nechali odpočívat na studenějším místě, kynutí bude trvat delší dobu. Vykynuté těsto si vyválíme přibližně na 1,5 centimetr. Skleničkou vytvoříme vdolky, doprostřed kolečka uděláme důlek (který budeme následovně plnit marmeládou a tvarohem) a takto připravené vdolečky necháme na pomoučeném vále ještě 20 minut vykynout. Pokud by plocha nebyla pomoučená, vdolky by se lepily. Po 20 minutách usmažíme vdolečky na vyšší vrstvě oleje. Vdolky dávejte (stejně jako koblížky) do oleje vykynutou stranou dolů. Já je smažila maximálně po 5 kusech, aby se nelepily ke stranám hrnce. Hotové vdolky poznáte tak, že mají krásnou zlatavou barvu.

Pečeme z obou stran na středním plameni cca 2 minutky z každé strany. Doba smažení i to, jak má být olej rozpálený, musíte vyzkoušet sami, každá plotýnka hřeje jinak. Hotové vdolečky ale poznáte na první pohled. Usmažené vdolky necháme okapat na papírové utěrce a poté už jen dozdobíme marmeládou, tvarohem a případně čerstvým ovocem.

Postup na šlehaný tvaroh:

Postup na šlehaný tvaroh je jednoduchý. Všechny suroviny smícháme dohromady a vytvoříme hladký tvarohový krém, kterým budeme vdolečky zdobit. To, jak bude tvaroh hladký záleží na tom, jakou strukturu máte rádi. Mléka se ale přidává malé množství, aby nebyl tvaroh zbytečně moc tekutý.

 

Věřím, že se vám vdolečky povedou. U nás doma jsme si je moc oblíbily. I přes to, že postup vypadá poměrně složitě a zdlouhavě, nemusíte se bát. Zvládne ho i začátečník. Důležité je, aby vám vzešel kvásek. Pokud nevzejde, udělejte jiný. Držím vám palce a přeji dobrou chuť. K.

P.S. Když recept vyzkoušíte, budu moc ráda, když mě označíte na fotce na Instagramu. 

3 KOMENTÁŘE

Comments are closed.