Thajské kari bylo první jídlo, který jsem si dala v Pražský tržnici. Před několika měsíci ale naše oblíbený bistro (kde dělali mimochodem to nejlepší Bún bò Nam Bô) zavřeli, takže jsem se rozhodla, že kari vyzkouším i doma. A kupodivu se povedlo už poprvé.
Do kari si dejte to, co vám chutná. Já dávám ráda cuketu, mrkev a papriku, ale pokud doma zrovna jednu z ingrediencí nemám, nedá se nic dělat a improvizuju. Nikdy mi ale nesmí chybět brokolice, tu v kari miluju. Příprava a samotné vařeni není vůbec težké, je to hlavně o tom všechny suroviny připravit (=nakrájet) předem a mít doma kari pastu, rybí omáčku a kokosové mléko. Potom už všechno jednoduše povaříte ve woku a máte hotovo.
Už od začátku kupuju stejný balení červené kari pasty, ale poslední dobou mám dojem, že pasta už nepálí tolik, jako dřív (ale může to být také tím, že jsem si prostě na pálivou chuť už zvykla), proto jí dávám do jídla celou. Dřív jsem dávala dvě lžičky. Příště asi vyzkouším jinou variantu a případně vám dám vědět, která byla lepší.
Na Thajské červené kari budete potřebovat:
- kuřecí prsa (já dávám asi 500 gramů)
- 2 lžíce slunečnicového oleje
- 1 balení červené kari pasty (viz foto)
- 2 lžíce rybí omáčky
- 2 cibule
- 400 ml kokosového mléka (1 plechovka)
- šťávy z 1/2 limetky
- 1 cuketa
- 1/2 brokolice
- červená a žlutá paprika
- 1 menší mrkev
- čerstvý koriandr
- chilli paprička, pepř
- bambusové výhonky
- jasmínová rýže k podávání (tu dělám jednoduše v rýžovaru)
Postup:
Nejprve si připravíme maso a zeleninu. Maso nakrájejte na menší kousky, cibuli na půlměsíčky a ostatní zeleninu tak, jak máte rádi. Já mám raději větší kousky, protože se v jídle tak jednoduše nerozvaří a aspoň pak zelenina trochu křupe. Jedinou výjimkou je chilli paprička, tu nasekám nadrobno. Bambusové výhonky kupuji v plechovce, takže u těch pak stačí jen vylít vodu a rovnou je můžete vysypat na pánev.
Výběr pánve je klíčový, určitě je lepší vybrat nějákou větší, já beru pokaždé wok. Na rozpálený wok nalijte olej, orestujte kari pastu, přidejte maso a počkejte, až se zatáhne. Pak přidejte kokosové mléko, zeleninu, rybí omáčku a šťávu z limetky a pár minut povařte (stačí cca 5 minut). Ke konci přidejte do woku velkou hrst koriandru a určitě kari ochutnejte. Pokud je potřeba, dochuťte limetkou a případně rybí omáčkou (ta se používá místo soli).
Servírujte v mističce s rýží a nezapomeňte jídlo ozdobit koriandrem, dodá jídlu typickou chuť. Tak hurá do kuchyně. Těším se příště, K.
p.s. dejte mi vědět na instagramu, jak se vám kari povedlo 🙂
Vynikající.Doporučuji si uvařit.moc jsme si pochutnali.
Přidávám do své kuchařky. Dík 🙂
Comments are closed.