Dnes tu mám další knížku z levných knih, a to Mozek v plamenech – Můj měsíc šílenství od Susannah Cahalanové. Zaujala mě hlavně tématika z lékařského prostředí, protože mám vystudovanou střední zdravotnickou školu.
Susannah Cahalanová je mladá, šťastná čtyřiadvacetiletá dívka, která se právě osamostatnila, má přítele a pracuje jako úspěšná novinářka. Má život a kariéru před sebou, jenže se s ní začnou dít podivné věci, kterým nikdo nerozumí. Dokonce si o ní spousta lidí myslí, že se zbláznila.
Příběh je o samotné autorce, která vypráví svůj životní příběh s autoimunitní anti NMDAR encefalitidě, pobyt v nemocnici (který si skoro celý nepamatuje), bezmoc celé rodiny, protože ani doktoři nemohli zjistit, co Susannah vlastně je a v neposlední řadě příběh o tom, kdy se její mozek zbláznil. Velmi zajímavé pro mě bylo, že halucinace a skutečný svět Susannah nedokáže mnohdy rozeznat a nerozumí tomu, jak a proč se v některých situacích chovala.
Musím říct, že mi čtení knížky nebylo zrovna příjemné, protože oddělení, kde Sussanah leží v nemocnici je mi poměrně dost známé a tak jsem vůbec přemýšlela, jestli budu knížku číst dál. Měla jsem z toho divný pocit. Moje zvědavost mi ale nedala a dočetla jsem jí až do konce, i když jsem občas byla na vážkách. jestli pokračovat ve čtení.
Knížka Vás donutí přemýšlet nad životem a uvědomíte si, že některé problémy, které v běžném životě řešíme jsou oproti podobným problémům úplně malinké. Příběh je velmi smutný a psaný poměrně detailně. Musím říct, že některé pasáže byli až tak podrobné, že pokud bych nestudovala v oboru, často bych nevěděla, o čem se mluví.
Nemůžu říct, že jsem knížku přečetla jedním dechem, protože jsem se ke čtení občas musela přemlouvat. Zkrátka a jednoduše mi někdy přišla nudnější a zdlouhavější, než jsem čekala.
Moje pocity po přečtení knížky jsou rozporuplné. Nevím, co si o knížce myslet. Jestli jí doporučit, nebo ne. Určitě je zajímavá příběhem. Možná mi neseděla kvůli prostředí a také tím, čím jsem si sama v životě prošla a proto mi bylo čtení nepříjemné.
Kdybych si mohla znovu vybrat, asi bych si knížkou vůbec nekoupila. Ale to nemění nic na tom, že se zrovna Vám bude knížka líbit.
Autor: Susannah Cahalanová
Originál: Brain on Fire
Počet stran: 268
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Fortuna Libri
Anotace: Příběh o cestě do pekla a zpět – skutečný příběh z lékařského prostředí
Jednoho dne se čtyřiadvacetiletá Susannah Cahalanová vzbudila v nemocničním pokoji připoutaná k posteli, pod dozorem, neschopná se pohnout či promluvit. Zdravotní záznamy, v nichž se skrývá její měsíc dlouhý pobyt v nemocnici, na nějž si však vůbec nevzpomíná, jí později odhalily halucinace, násilné chování a nebezpečnou nevyrovnanost.
O pouhých pár týdnů předtím byla na prahu nového, dospělého života jako zdravá, ctižádostivá absolventka vysoké školy. Měla za sebou několik měsíců prvního vážného vztahu a čekala ji slibná kariéra začínající reportérky velkých newyorských novin. Kdo byl ten cizinec, který opanoval její tělo? Co se to stalo s její myslí?
Ve svém svižném dech beroucím vyprávění, nám Susannah přiblíží svůj překvapivý, avšak pravdivý příběh o nevysvětlitelném pádu do šílenství a o diagnóze, která jí zachránila život.
Mozek v plamenech je silný příběh o boji jedné mladé ženy za opětovné nalezení vlastní paměti a identity, ale i o víře a lásce. Je to důležitá, hluboká a poutavá kniha o přežití a vytrvalosti.
Mějte se krásně, a já doufám, že brzy bude další článek, K.
Nádherný blog, a hlavně prima obsah.. líbí se mi moc. Určitě se sem občas stavím 🙂
[…] je z nemocničního prostředí, kde píše sama autorka o tom, co prožila. Jedná se o knížku Mozek v plamenech od Susannah Cahalanové a je šokující. Spolu s přečtením téhle knížky jsem si uvědomila, […]
Comments are closed.