Ještě před tím, než se začneme v mém malém projektu Abeceda make-upu zabývat zkrášlujícími produkty, pozastavíme tím, jak poznat typ pleti. Od typu pleti se totiž odvíjí úplně všechno. Lépe tak poznáte, jaký make-up vám bude držet celý den a zjistíte, jestli nutně potřebujete všechny ty pudry a fixátory, které my blogerky a vizážistky používáme. Jaké jsou tedy typy pleti?
Základní rozdělení
Volba pečující i dekorativní kosmetiky se odvíjí od toho, jakou pleť máte. I přes to, že dekorativní kosmetika je ta zábavnější část, pečující kosmetika by měla být alfou a omegou vaší kosmetické sbírky. Jak zjistit typ pleti? Veřte nebo ne, není to žádná věda. Stačí se jen zamyslet nad tím, jak vaše pokožka reaguje. Existují čtyři základní typy pleti. Suchá, normální, smíšení a mastná. Jak poznat typ pleti? Poměrně jednoduše.
Jak vypadá váš make-up po celém dnu nošení? Máte na pleti šupinky, nebo se vaše čelo leskne jako disco koule?
Pokud znáte na tuto otázku jasnou odpověď, máte vyhráno. Občas to ale není tak jednoduché.
Typ pleti může být dán geneticky, během let se mění a mají na něj vlivy prostředí, strava, životní styl i zdravotní stav. Podívejte se na vaši nenalíčenou pleť. Jak vypadá a jak reaguje?
Poslední půl rok s mojí pletí poměrně zápasím. Moje pleť byla vždycky spíše sušší. Zpočátku jsem tomu nemohla uvěřit, ale momentálně se potýkám s tím, že mám pleť spíše smíšenou. Musela jsem tedy obměnit většinu mojí pečující kosmetiky a opustit tak některé mé svaté grály. A do teď vhodné produkty hledám. Je to tedy nikdy nekončíčí cesta. Když už si myslíte, že máte vyhráno, všechno se otočí o 360 stupňů.
Suchá pleť
Suchá a hrubá místa, matný vzhled, šupinky a nepříjemné pnutí. To je základní charakteristika pleti suché. Pokud vám po koupání příjde, že je vaše kůže „o velikost menší, než váš obličej“, vaše pokožka je s největší pravděpodobností suchá. Můžete mít pocit, že krém (který mimochodem miluje vaše kamarádka) nefunguje, protože máte tendence za pár minut po namazání aplikovat druhou vrstvu. Krém se do pleti vpije rychlostí blesku. Suchou pleť má až 1/3 populace.
Nepleťte si jí však s pletí dehydratovanou. Dehydratovaná pleť může být i mastná a často se jedná jen o přechodné období. Co je to dehydratovaná pleť a jak ji poznám? To si povíme příště.
Normální pleť = ideální pleť?
Věřte nebo ne, normální a vyváženou pleť má jen málo kdo a jestli je vaše pleť normální – tedy ideální, máte kliku. Netrápí vás tak šupinky, pnutí ani pupínky nebo přehnaný lesk. Normální pleť má nejednu výhodu, sedne jí většina produktů, přirozeně působí svěže, rozzářeně a zdravě.
Smíšená pleť
Smíšená pleť, jak už sám název napovídá, je kombinací více typů pleti. Jak jí poznáte? Pleť chová jinak na T-zóně a jinak na tvářích. Mastná je především v oblasti T-zóny. Co je to T-zóna? Představte si písmeno T na vašem obličeji. Pokrývá čelo, nos a bradu, to je tedy oblast T-zóny.
Nedokonalosti (zejména akné a černé tečky) jsou především na střední části obličeje, tedy na čele, bradě a v okolí nosu (na T-zóně). Zbytek pleti je normální a v některých případech dokonce suchý. Smíšená pokožka lehce podléhá nepříznivým vlivům prostředí.
Mastná pleť
Mastná pleť má přirozeně lesklý povrch v celém obličeji, může mít černé tečky a rozšířené póry. Jestli váš make-up potřebuje po pár hodinách nutně zapudrovat, protože jinak vypadáte jako po namazání olejem, máte mastnou pleť. Pokud máte mastnou pleť, nevěšte hlavu, vrásky se vám tvoří později, než u žen, které mají pleť suchou.
U mastné pleti se často objevuje akné. Akné je neinfekční a mazové žlázy mohou vyprodukovat až 2 – 3 g mazu za den. Hydratace je u mastné pleti velmi důležitá. Proto na ni nezapomínejte.
Citlivá pleť – typ pleti nebo akutní problém?
U citlivé pleti se odborníci nemohou shodnout. Je citlivá pleť samostatným typem pleti, nebo může být suchá či mastná pleť zároveň citlivá? Já jsem zastáncem druhého názoru. Citlivost pleti ovlivňují hormony, roční období, strava ale i to, jak o pleť pečujeme. Proto si myslím, že jakýkoliv typ pleti může být citlivý.
Citlivá pleť reaguje na vnitřní a vnější vlivy choulostivěji, můžete vnímat pocity pálení či svědění a to zejména tehdy, když použijete kosmetiku, na kterou vaše pleť není zvyklá. Může to být například přírodní kosmetika s vysokým podílem účinných látek.
Tvrzení jsem si ověřila jak u mé kosmetičky, tak i u odborníků, z řad Nobilis Tilia, když jsem jim na Facebooku stručně popsala mojí situaci. Informace mám tedy ověřené a tady máte odpověď:
„Lidé s citlivou pletí (zvláště pokud dlouhodobě používají konvenční kosmetiku s parafiny a parfémy), mohou mít po první aplikaci přírodní kosmetiky reakce. Pleť tak reaguje na nové a přírodní látky, které nezná a stejně tak se může jednat o proces „samočištění“ pleti, kdy ze sebe odplavuje usazené nepřírodní chemické látky.“
Citlivá pleť (někdy také pleť alergická) může mít sklony k růžovce, snadno zčervená a mohou se u ní objevit aknózní projevy. Pokud stále nevíte, jaké produkty zvolit, s kosmetikou určenou pro pleť citlivou neuděláte chybu. K pokožce je velmi šetrná, často bez parfemace a bez přísad, které mohou pokožku dráždit.
Už víte, jaký typ pleti máte? Nejste si jistá? Napište mi na email [email protected], pokusím se vám pomoci.